Loading...
Sıkça Sorulanlar 2019-09-01T15:12:11+03:00

Gebeliğin 12. haftasından sonra ultrason ile bebeğin cinsiyetini %100’e yakın doğrulukta belirlemek mümkün.

Hayır. Bu cihazlar manyetik alanla çalışır, X ışını kullanmaz. Aksi olsaydı üzerinde “Gebeler ve gebelik şüphesi olanlar geçemez” yazısı bulunması gerekirdi.

Hayır. Cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair bilimsel kanıt yoktur. Ancak ileri gebelik haftalarında prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girilmesi ve vagina içine boşalma erken doğuma neden olabilir, çünkü meninin içinde rahimin kasılmasını başlatabilen prostaglandin maddesi bulunur. Prezervatif ile ilişkiye girilmesi bu riski ortadan kaldırır. Diğer yandan plasenta previa (plasentanın rahim ağzını kapatması) varsa, kanama riski yüksek olacağından cinsel ilişki gebeliğin her döneminde sakıncalıdır.

Gebelerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de saç boyalarının bebeğe zararlı olup olmadığıdır.  Bunun cevabını vermek kolay değildir. Saç boyasında bulunan kimyasallar çok iyi kanlanan saç deriden emilerek fetus için zararlı olabilmesi olasıdır, ancak bu dzeydeki “toksik” dozlara sadece saçların boyanması ile ulaşmak mümkün görünmemektedir. Buna rağmen birçok hekim en azından organ gelişiminin hızla devam ettiği ilk 3 aylık sürede saçların boyanmasını önermemektedir. Diğer yandan yapılan çalışmaların hiçbirinde hamilelikte saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir bulgu elde edilememiştir. Üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, eldeki verilerin sınırlı olmakla birlikte çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmanın güvenli olduğunu bildirmektedir. Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını yayınladığı bültenlerde duyurmuştur. Bazı doktorlar organik özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler, ancak bu boyalarda da daha az sayıda olmakla birlikte kimyasal maddeler bulunmaktadır.Buna karşın tamamen organik maddelerden oluşan hint kınası ile saçların boyanmasında hiçbir sakınca yoktur. Hint kınasının çeşitli renkleri renkleri vardır ve attarlardan temin edilebilir.

Hayır. Gebelikte demir, kalsiyum ve D vitamin ihtiyacı yaklaşık 2 kat artar. Sağlıklı ve dengeli beslenen bir gebe kalsiyum ve D vitamin ihtiyacını besinlerden sağlayabilir. Günde fazladan bir kase yoğurt tüketilmesi yeterli olabilir. Buna karşın besinler demir ihtiyacını karşılamak için hiçbir zaman yeterli değildir, bu nedenle gebelikte demir takviyesi yapılması önerilir.