Rahim ağzı yetmezliği ve TAC ameliyatı

Serviks (rahim ağzı) ve hamilelik

Uterus (rahim) bebeğin hamilelik sırasında büyüdüğü yerdir. Rahim ağzı rahimden vajinaya açılır. Rahim ağzı normalde bebek doğmaya hazır olana kadar sıkıca kapalı kalır. Kısa veya zayıf bir serviks bebek büyüdükçe kapalı kalmayabilir. Buna servikal yetmezlik veya servikal yetersizlik denir. Servikal yetmezlik halinde rahim ağzı gebeliğin çok erken bir döneminde açılırsa, düşük veya erken doğum meydana gelebilir.

Servikal yetmezlik nedir?

Servikal yetmezlik gebelerin yaklaşık %0.1-1’inde görülür ve 16-28 hafta arasındaki tekrarlayan gebelik kayıplarının yaklaşık %15’inden sorumludur. Servikal yetmezlikte öncelikle vajinal serklaj denenmelidir, ancak vakaların yaklaşık %15’inde servikal serklaj başarısız olur.

Servikal yetmezliğin nedeni nedir?

Serviksin işlevsel veya yapısal bozuklukları servikal yetmezliğe neden olur. Çoğunlukla neden edinseldir, ancak bazı servikal yetmezlikler doğuştandır.

Servikal yetmezlik bulguları nelerdir?

Servikste aniden gelişen ağrısız açılma pembe akıntı şeklinde vajinal kanama, var olan vajinal akıntının sulanarak artması, kasık ağrısı, idrar yaparken yanma/ağrı ve neticede gebelik kesesinin vajina balon şeklinde fıtıklaşması veya gebelik kesinin patlamasıyla suyun boşalmasına neden olur.

Transabdominal serklaj (TAC) nasıl etki gösterir

Serklajın amacı bebeğin organ gelişimi tamamlanana kadar serviksin kapalı kalmasını sağlamaktır. Tercihen gebelikten önce veya gebeliğin ilk 3 ayında yapılır. Bunun için açık cerrahinin yanısıra laparoskopik veya robotik cerrahi yöntemler kullanılabilir. TAC’da temel prensip serklaj ipini rahim ağzını çevreleyecek şekilde yerleştirilmesine dayanır. İşlem sonrasında konulan dikişi vajinal yolla almak mümkün olamayacağı için doğumun sezaryenle gerçekleşmesi gerekir. Gebelik sonrasında serklajın çıkarılması gerekmez, daha sonraki gebelikler için de fayda sağlar.

TAC ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Abdominal serklaj, vajinal serklajın başarısız olduğu veya serviksin geçirilmiş cerrahi müdahalelere bağlı olarak anatomik yapısını yitirdiği (yırtıklar veya konizasyon) durumlarda yapılır.

TAC’ın riskleri ve olası komplikasyonları nelerdir?

Prosedür genel olarak güvenli kabul edilir. Ancak tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi, bazı riskler taşır. Bunlar kanama, enfeksiyon, erken doğum eylemi, membranların erken yırtılması, gebelik kaybı (düşük), serviskin yırtılması, mesane veya diğer organ yaralanmaları, anestezi riskleri