3D / 4D Ultrason nedir?

Üç boyutlu ultrason görüntüleri, standart iki boyutlu ultrason resimlerinin yan yana dizilmesi elde edilen hacimden, özel yazılımlar kullanılarak oluşturulmaktadır. Dolayısı ile bunlar esasında işlenmiş çok sayıda iki boyutlu görüntülerin birleşiminden elde edilmektedir. 3 boyutlu hacimlerin birim zamanda arda arda yeniden oluşturulması ve ardı ardına dizilmesi ile hareketli 3 boyutlu imajlar oluşrulur ki buna 4 boyutlu ultrason denir. Burada 4. bıyuttan kastedilen zamandır, yani matematiksel anlamda gerçek 4. boyut değildir.

3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüleri, incelenen objeyi (fetusu) insan gözü için daha kolay algılanabilir hale getirmesinden dolayı, standart ultrason resimlerine kıyasla daha sempatik kabul edilir. Oysa tıbben çok sınırlı bazı durumlarda 3 veya 4 boyutlu ultrason standart ultrasona kıyasla ek veriler elde edilmesini sağlar. Özellikle beyin ve omurga/iskelet anomalileri ile damak-dudak yarıklarında faydalıdır.

3/4 boyutlu görüntüler elde edilmesi özel şartlara bağlıdır; ultrason incelemesi sırasında bu şartlar her zaman sağlanamayabilir, bu nedenle doğal olarak 3 veya 4 boyutlu görüntülerin elde edilmesi her zaman mümkün olmayacaktır. Özellikle annenin kilolu, gebelik haftasının erken ve bebeğin etrafındaki suyun azalmış olduğu durumlarda görüntü kalitesi yetersiz olabilir.

 

By | 2019-03-15T23:08:45+03:00 Mart 14th, 2019|Categories: 3D/4D|0 Comments